myHerb

עצי דקל | צילום אהרון לוין (myHerb)

9 עצים נפוצים בארץ ישראל

ישראל היא מדינה העשירה ביופי טבעי ובמערכות אקולוגיות מגוונות. ישנם סוגים רבים ושונים של עצים הגדלים בישראל, כולל מינים מקומיים ומינים לא מקומיים שהוכנסו במהלך השנים.

המגוון הביולוגי: למרות היותה מדינה קטנה, בישראל יש רמה גבוהה של מגוון ביולוגי בגלל מיקומה בצומת של שלוש יבשות. זהו ביתם של מינים אנדמיים רבים של צמחים ובעלי חיים, כמו גם ציפורים נודדות וחיים ימיים.

כמה מהעצים הנפוצים בישראל כוללים:

1. עצי זית (Olive trees)

עצי זית מקורם באזור הים התיכון, והם מחזה נפוץ בישראל.

עצי זית היו יבול חשוב בישראל במשך אלפי שנים ועדיין מעובדים כיום. לעץ הזית יש משמעות תרבותית והיסטורית עשירה באזור. להלן כמה פרטים נוספים על עצי זית בישראל:

היסטוריה: עצי זית גודלו בישראל מאז ימי קדם ומוזכרים לעתים קרובות בתנ”ך. העצים טופחו בגלל הפירות שלהם, המשמשים לייצור שמן זית, כמו גם לעץ והצל שהם מספקים.

טיפוח: עצי זית מתאימים היטב לתנאים החמים והיבשים של האקלים הים תיכוני של ישראל וניתן למצוא אותם ברחבי הארץ. העצים דורשים מעט מים ולעתים קרובות מגודלים על גבעות סלעיות וטרסות. ישראל ידועה בייצור שמן זית באיכות גבוהה, המיוצא לרחבי העולם.

שימושים: שמן זית הוא מצרך של המטבח הישראלי ומשמש במגוון סטים, מסלטים ועד תבשילים. השמן משמש גם בקוסמטיקה ותרופות מסורתיות. עץ זית מוערך בעוצמתו ועמידותו ומשמש לעתים קרובות לגילוף וייצור ריהוט.

משמעות תרבותית: לעץ הזית יש מקום מיוחד בתרבות היהודית והנוצרית, והוא נתפס כסמל לשלום, שגשוג וחוסן. ענף הזית הוא סמל לשלום ומוזכר בתנ”ך כסימן לברית האל עם האנושות.

יתרונות סביבתיים: עצי זית ידועים ביכולתם לסייע במניעת שחיקת אדמה ומדבור, ויכולים לספק בית גידול חשוב לחיות הבר. העצים סופגים גם פחמן דו חמצני מהאטמוספירה, ומסייעים בהפחתת שינויי האקלים.

בסך הכל, עצי זית הם חלק חשוב מהמורשת התרבותית, החקלאית והסביבה של ישראל, וממשיכים למלא תפקיד משמעותי בכלכלת המדינה ובמטבח.

עצי זית מוערכים גם הם ליתרונותיהם הסביבתיים. הם עמידים לבצורת ויכולים לעזור במניעת שחיקת קרקע, מה שהופך אותם לחלק חשוב בחקלאות ברת-קיימא בישראל.

2. עצי אורן (Pine trees)

עצי אורן הם מחזה נפוץ בישראל, ובמיוחד אורן ירושלים ואורן הצנובר. עצים אלה נטועים לרוב לערכם האסתטי, כמו גם עבור העץ והשרף שלהם. להלן כמה פרטים נוספים על עצי אורן בישראל:

אורן ירושלים: אורן ירושלים הוא יליד האזור הים התיכון והוא מחזה נפוץ בישראל. זהו עץ גבוה, ירוק -עד עם מחטים ארוכות ויכול לגדול עד 25 מטר. אורן ירושלים מוערך בעץ האיכותי שלו, המשמש לבנייה וריהוט, כמו גם לשרף שלו, המשמש ברפואה המסורתית.

אורן הצנובר: אורן הצנובר, המכונה גם אורן המטריה, הוא עוד מין נפוץ של אורן בישראל. יש לו חופה מובחנת בצורת מטריה ויכולה לגדול עד 20 מטרים. אורן הצנובר מייצר אגוזי אורן גדולים אכילים, המהווים מרכיב פופולרי במטבח המזרח התיכון.

עצי אורן נטועים לרוב ביערות ובפארקים בישראל, ומספקים הזדמנויות לצל ופנאי למקומיים ולתיירים כאחד. יערות האורנים של הר כרמל ואזור הגליל הם יעדים פופולריים לטיולים רגליים ולפיקניק. בנוסף, בתעשיית שרף האורנים יש היסטוריה ארוכה בישראל, כאשר מוצרים מסורתיים רבים עדיין מיוצרים משרף אורן כיום.

 

3. עצי ברוש (Cypress trees)

עצי ברוש הם מחזה נפוץ בישראל, ובמיוחד הברוש המצוי והברוש האריזוני. עצים אלה נטועים לרוב לערכם האסתטי, כמו גם ליכולתם לצמוח בתנאים קשים. להלן כמה פרטים נוספים על עצי הברוש בישראל:

ברוש מצוי: הברוש המצוי הוא עץ ירוק -עד גבוה וצר שיכול לגדול עד 20 מטרים. הוא יליד אזור מזרח הים התיכון, כולל ישראל, ומוערך בצורתו האלגנטית והעלווה הירוקה הכהה. הברוש המצוי נטוע לרוב בפארקים ובגנים, והעץ שלו משמש לבנייה וריהוט.

ברוש אריזוני: הברוש האריזוני הוא עץ ירוק -עד קשוח יליד דרום מערב ארצות הברית ומקסיקו. לעתים קרובות הוא נטוע בישראל בגלל יכולתו לצמוח בתנאים יבשים וחמים. לברוש האריזוני צבע כחול-ירוק ייחודי והוא מייצר קונוסים קטנים המשמשים לקישוט.

עצי ברוש מוערכים גם הם על היתרונות הסביבתיים שלהם. הם עמידים לבצורת ויכולים לעזור במניעת שחיקת קרקע, מה שהופך אותם לחלק חשוב בחקלאות ברת-קיימא בישראל. בנוסף, לעיתים קרובות נטועים עצי ברוש כמגני רוח, ומספקים מקלט לגידולים ובעלי חיים. בסך הכל, עצי הברוש הם חלק חשוב מהנוף של ישראל ויש להם ערך מעשי ואסתטי כאחד.

4. עצי אקליפטוס (Eucalyptus trees)

עצי אקליפטוס הוכנסו לישראל מאוסטרליה בתחילת המאה ה-20, ומאז הפכו למחזה נפוץ בכל הארץ. עצים אלו מוערכים בשל צמיחתם המהירה ויכולתם לספוג כמויות גדולות של מים.

עצי אקליפטוס הם מחזה נפוץ בישראל, ובמיוחד Blue Gum וזני River Red Gum. עצים אלה הובאו במקור לישראל בסוף המאה ה -19 על ידי הרשויות הקולוניאליות הבריטיות, שראו אותם כמקור פוטנציאלי לעץ וכדרך לנקז את הביצות שהקיפו עיירות חוף רבות. להלן כמה פרטים נוספים על עצי אקליפטוס בישראל:

Blue Gum: האקליפטוס Blue Gum הוא עץ גבוה וצומח במהירות שיכול להגיע לגובה של עד 60 מטר. יש לו קליפת עץ כחולה-אפור ומייצרת פרחים לבנים קטנים. זן האקליפטוס של Blue Gum נטוע לרוב בישראל בגלל צללו ויכולתו לספוג כמויות גדולות של מים מהאדמה, המסייעת במניעת שיטפונות.

River Red Gum: האקליפטוס מסוג River Red Gum הוא עץ קצר יותר ושיחי יותר יליד אוסטרליה. לעתים קרובות הוא נטוע בישראל בגלל אופיו הקשיח ויכולתו לצמוח בתנאים צחיחים. לאקליפטוס River Red Gum יש קליפת עץ חומה-אדמדמה ומייצר פרחים לבנים קטנים.

עצי אקליפטוס שנויים במחלוקת בישראל, מכיוון שהם נחשבים בעיני רבים כמין פולשני. הם גם דליקים מאוד והיו מעורבים בכמה שריפות בר גדולות שגרמו נזק משמעותי בישראל בשנים האחרונות. למרות החששות הללו, עצי אקליפטוס נשארים מראה נפוץ באזורים רבים של ישראל ומוערכים לשימושים המעשיים שלהם, כמו ייצור עץ וניקוז אדמה.

5. עצי שיטה (Acacia trees)

עצי השיטה הם ילידי ישראל וידועים בענפיהם הקוצניים והפרחים הצהובים. הם משמשים לעתים קרובות כמקור לעצי הסקה, והקליפה והעלים משמשים ברפואה המסורתית. 

עצי השיטה הם מחזה נפוץ בישראל, ובמיוחד זני Acacia Tortilis ו- Acacia Saligna. עצים אלה נטועים לרוב לערכם האסתטי, כמו גם ליכולתם לצמוח בתנאים קשים. להלן כמה פרטים נוספים על עצי שיטה בישראל:

שיטת הסוכך: Acacia Tortilis, הידוע גם בשם Aumbrella Chone Chacia, הוא עץ קוצני ועמיד לבצורת שיכול לגדול עד 10 מטרים. זה יליד הסוואנה האפריקאית אך בדרך כלל נטוע במדבר הנגב של ישראל בגלל יכולתו לספק צל ולייצב קרקעות חוליות.

שיטה כחלחלה: Acacia Saligna, המכונה גם Blue Wattle, הוא עץ שגדל במהירות שיכול להגיע לגובה של עד 10 מטרים. זה יליד אוסטרליה אך הוצג לישראל ואזורים אחרים בעולם בגלל ערך הנוי שלו. Acacia Saligna מייצרת עלווה אטרקטיבית כחולה-ירוקה ופרחים צהובים מוזהבים באביב.

עצי השיטה מוערכים גם הם על היתרונות הסביבתיים שלהם. הם עמידים לבצורת ויכולים לעזור במניעת שחיקת קרקע, מה שהופך אותם לחלק חשוב בחקלאות ברת-קיימא בישראל. בנוסף, לעיתים קרובות נוטעים עצי השיטה כשוברי רוח, ומספקים מקלט לגידולים ובעלי חיים. העץ של כמה מינים באקציה משמש גם לדלק, פחם וריהוט.

בסך הכל, עצי השיטה הם חלק חשוב מהנוף של ישראל ובעלי ערך מעשי ואסתטי כאחד. עם זאת, כמו מינים רבים שאינם ילידים, הם יכולים להשפיע גם באופן שלילי על צמחים ילידים וחיות בר, ויש לפקח בזהירות את התפשטותם כדי למנוע נזק אקולוגי.

6. עצי חרוב (Carob trees)

עצי החרוב הם ילידי אזור הים התיכון. העץ מייצר תרמיל ארוך המשמש כממתיק ותחליף לשוקולד.

עצי חרוב הם מחזה נפוץ בישראל, במיוחד באזור החוף הים תיכוני ובמדבר דרום הנגב. עץ החרוב מוזכר בתנ”ך כמקור מזון לעניים. להלן כמה פרטים נוספים על עצי חרוב בישראל:

מראה: עץ החרוב הוא עץ ירוק-עד צומח איטי שיכול להגיע לגובה של עד 15 מטר. יש לו “תא מטען” עבה ועלים ירוקים כהים. עץ החרוב מייצר פרי ארוך, חום, דמוי תרמיל העשיר בסוכר וניתן לאכול אותו גולמי או לעבד אותו למגוון מוצרים.

שימושים: עצי חרוב טופחו בישראל במשך אלפי שנים עבור התרמילים האכילים שלהם, העשירים בסיבים תזונתיים אשר מכילים ממתיקים טבעיים. התרמילים נגרמים לרוב לאבקה המשמשת כממתיק טבעי בבישול ואפייה. אבקת חרוב משמשת גם כתחליף לשוקולד, מכיוון שיש לה טעם ומרקם דומים אך נמוכים בשומן ובקפאין.

יתרונות סביבתיים: עצי חרוב מתאימים היטב לתנאים היבשים והחמים של האקלים הים תיכוני של ישראל ויכולים לעזור במניעת שחיקת אדמה ותהליך המדבור. הם מספקים גם צל וסביבת גידול יקרי ערך לציפורים וחיות בר אחרות.

משמעות תרבותית: עץ החרוב מילא תפקיד חשוב בתרבות ובמסורת היהודית במשך אלפי שנים. נאמר כי עץ החרוב היה מקור המזון היחיד עבור החכם היהודי של בצורת ורעב. בעידן המודרני משתמשים לרוב בתרמילי קרוב במהלך החג היהודי של טו בשבט, החוגג את התחדשות העולם הטבעי.

בסך הכל, עצי חרוב הם חלק חשוב מהמורשת החקלאית והתרבותית של ישראל וממשיכים להיות מוערכים על היתרונות הסביבתיים והתזונתיים שלהם.

7. עצי תאנה (Fig trees)

עצי התאנה הם ילידי אזור הים התיכון, העץ מייצר פרי מתוק שנאכל טרי או מיובש.

עצי תאנה הם מחזה נפוץ בישראל, במיוחד באזורי החוף ובגליל הצפוני. עץ התאנה ידוע בעברית בשם “Te’ena” ומוזכר מספר פעמים בתנ”ך כסמל לשגשוג ושפע. להלן כמה פרטים נוספים על עצי תאנה בישראל:

מראה: עץ התאנה הוא עץ נשיר בגודל בינוני שיכול להגיע לגובה של עד 10 מטר. יש לו עלים גדולים ומנופלים ומייצר פירות קטנים בצורת אגס שהם ירוקים כאשר אינם בוגרים והופכים סגולים או חומים כאשר הם בשלים.

שימושים: תאנים מעובדות בישראל במשך אלפי שנים לפירותיהם המתוקים והמזינים. ניתן לאכול את הפרי טרי או מיובש ומשמש לעתים קרובות באפייה ובבישול. עלי תאנה משמשים גם בבישול, במיוחד במטבח ים תיכוני, ויש להם טעם מעט מתוק ואגוזי.

משמעות תרבותית: עץ התאנה מילא תפקיד חשוב בתרבות היהודית והמזרח התיכון במשך אלפי שנים. בתנ”ך, אדם וחווה מכסים את עצמם בעלים תאנה לאחר שאכלו את הפרי האסור. עצי תאנה מוזכרים גם כסמל לשגשוג ופוריות בכמה קטעים מקראיים. בעידן המודרני נאכלים לעתים קרובות תאנים במהלך החג היהודי בסוכות, בו חוגגים את עונת הקציר.

יתרונות סביבתיים: עצי תאנה מתאימים היטב לתנאים החמים והיבשים של האקלים הים תיכוני של ישראל ויכולים לסייע במניעת שחיקת אדמה ומדבור. הם מספקים גם צל וסביבת גידול יקרי ערך לציפורים וחיות בר אחרות.

בסך הכל, עצי תאנה הם חלק חשוב מהמורשת החקלאית והתרבותית של ישראל וממשיכים להיות מוערכים ליתרונותיהם הסביבים והתזונתיים. הם גם מזון פופולרי וניתן למצוא אותם במנות מסורתיות רבות באזור.

8. עצי הדר (Citrus trees)

עצי הדר, לרבות תפוזים, לימונים ואשכוליות, גדלים ברחבי ישראל. המדינה ידועה בפירות ההדר האיכותיים שלה, המיוצאים לרחבי העולם.

עצי הדרים הם חלק חשוב בתעשייה החקלאית של ישראל ומראה משותף באזורים רבים במדינה. הסוגים הנפוצים ביותר של עצי הדר הגדלים בישראל הם תפוזים, אשכוליות, לימונים ומנדרינות. להלן כמה פרטים נוספים על עצי הדר בישראל:

היסטוריה: עצי הדר הובאו לראשונה לישראל בסוף המאה ה -19 על ידי מתנחלים יהודים שהביאו עימם שתילים ממדינות מולדתם. עם הזמן טיפוח הדרים הפך לתעשייה גדולה בישראל וכיום המדינה היא אחת המפיקים והיצואנים המובילים בעולם של פרי הדרים.

תנאי גידול: עצי הדרים מתאימים היטב לתנאים החמים והיבשים של האקלים הים התיכון והמדבר של ישראל. הם זקוקים למים בשפע בעונת הגידול וניתן להשקות אותם באמצעות מים מרשת המאגרים הנרחבת של ישראל ומפעלי התפלה.

זנים: ישנם סוגים רבים ושונים של עצי הדרים שגדלו בישראל, לכל אחד מהם טעם ומאפיינים ייחודיים משלו. כמה מהזנים הפופולריים ביותר כוללים את הכתום של יפו, הידוע בטעם המתוק והעסיסי שלו, ובכתום השמוטי, שהוא קטן וקל לקילוף.

שימושים: פרי הדר הם חלק חשוב מהמסורת הקולינרית של ישראל ומשמש במגוון מנות, מקינוחים מתוקים ועד רטבים מלוחים. מיץ הדרים הוא גם משקה פופולרי ולעתים קרובות נצרך כמשקה מרענן בחודשי הקיץ החמים.

השפעה כלכלית: גידול הדרים הוא חלק חשוב בכלכלת ישראל, המהווה חלק משמעותי מהיצוא החקלאי במדינה. בנוסף למתן משרות והכנסה לחקלאים ועובדים חקלאיים, ייצור הדרים מסייע גם בתמיכה בתעשיות קשורות כמו אריזה, תחבורה ושיווק.

בסך הכל, עצי הדר הם חלק חשוב מהנוף החקלאי של ישראל וממשיכים למלא תפקיד משמעותי בכלכלת המדינה ובמסורת הקולינרית.

9. תמרים (Date palms)

תמרים ילידי המזרח התיכון, ומעובדים בישראל מזה אלפי שנים. הפרי נאכל טרי או מיובש, ועלי הדקל משמשים לאריגה.

תמר מצוי הוא עץ איקוני בישראל, במיוחד בחלק הדרומי של המדינה בה האקלים חם ויבש. עץ הדקל ידוע בעברית כ”תמר” והוא מהווה סמל לפוריות, שפע ושגשוג. להלן כמה פרטים נוספים על התמר המצוי בישראל:

מראה: עץ הדקל הוא עץ גבוה ודק שיכול לגדול עד 20 מטר. יש בו עלים ארוכים ודמויי פרונד שגדלים בתבנית נוצה, ומייצרים אשכולות גדולים של תמרים התלויים מהענפים.

שימושים: עצי הדקל מעובדים בישראל במשך אלפי שנים והם מקור מזון חשוב לבני אדם ובעלי חיים כאחד. הפרי עשיר בחומרים מזינים וניתן לאכול אותו טרי או מיובש, ולעתים קרובות משמש באפייה ובבישול. כפות ידיים משמשות גם לצל, כמו גם למטרות גינון ונוי.

חשיבות תרבותית: עצי הדקל הם סמל חשוב בתרבות היהודית והמזרח תיכונית, ומוזכרים מספר פעמים בתנ”ך כסמל לפוריות ושגשוג. העץ קשור גם לחופשת ה- טו בשבט, החוגג את השנה החדשה לעצים.

השפעה כלכלית: טיפוח תאריכים הוא חלק חשוב מהתעשייה החקלאית של ישראל, במיוחד באזור הערבה הסמוך לים המלח. עצי דקל הם מצרך יצוא יקר, כאשר ישראל מייצאת כ- 50,000 טון תמרים בכל שנה.

יתרונות סביבתיים: עצי הדקל מתאימים היטב לתנאים החמים והיבשים של האקלים המדברי של ישראל ויכולים לסייע במניעת שחיקת אדמה ומדבור. הם מספקים גם צל וסביבת גידול יקרי ערך לציפורים וחיות בר אחרות.

בסך הכל, עצי הדקל הם חלק חשוב מהמורשת החקלאית והתרבותית של ישראל וממשיכים להיות מוערכים על היתרונות הכלכליים, הסביבתיים והתזונתיים שלהם. הם גם סמל לשורשים העתיקים של המדינה ולחיבור המתמשך לארץ.

אלו הם רק חלק קטן מסוגי העצים הרבים שניתן למצוא בישראל. בישראל מגוון רחב של עצים, עם מינים רבים המותאמים לאקלים החם והיבש של המדינה. חלק מהעצים הנפוצים ביותר בישראל כוללים אורן, ברוש, אקליפטוס, שיטה, חרוב ועצי הדר.

עצי זית ותמרים הם גידולים חשובים במיוחד, עם משמעות תרבותית והיסטורית עשירה באזור. עצים בישראל מספקים מגוון של יתרונות כלכליים, סביבתיים ותרבותיים, החל מהספקת צל וסביבת חיות בר ועד לייצור גידולים יקרי ערך כמו שמן זית ופירות הדרים. הם גם שזורים עמוק בשורשים העתיקים של המדינה ובחיבור המתמשך לארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top