שורש ליקוריץ

שם מדעי: Glycyrrhiza glabra

Licorice

ליקוריץ, הידוע גם בשם Glycyrrhiza glabra, הוא עשב רב שנתי שמקורו באזורי אירופה ואסיה. הוא בן למשפחת הקטניות ונמצא בשימוש כבר אלפי שנים בשל סגולותיו הרפואיות וטעמו המתוק. ליקוריץ’ גדל לגובה של כ-1 עד 1.5 מטר ויש לו גבעול עצי, עלים מנוצים ופרחים סגולים או כחולים הפורחים בקיץ.

שורש צמח הליקוריץ הוא החלק המשמש לרפואה, והוא מכיל תרכובות פעילות שונות שהוכחו כבעלי השפעות אנטי דלקתיות, נוגדות חמצון ואנטי מיקרוביאליות. ליקוריץ משמש בדרך כלל להרגעת בעיות עיכול ולהקלה על שיעול וכאבי גרון. הוא משמש גם בתה צמחים רבים. עם זאת, חשוב לציין שיש להשתמש בליקוריץ במתינות, שכן צריכה מופרזת עלולה להיות בעלת השפעות בריאותיות שליליות.

ליקוריץ (Glycyrrhiza glabra) שימש באופן מסורתי ליתרונות בריאותיים שונים, כולל:

 1. הרגעת בעיות עיכול: ליקוריץ הוכח כבעל תכונות אנטי דלקתיות שעשויות לעזור להרגיע בעיות עיכול כגון צרבת, ריפלוקס חומצי וכיבים.
 2. הקלה על שיעול וכאבי גרון: שורש ליקוריץ מכיל תרכובות שיכולות לסייע בהפחתת דלקות וגירוי במערכת הנשימה, מה שהופך אותו לתרופה טבעית פופולרית לשיעול, הצטננות וכאבי גרון.
 3. תמיכה בתפקוד בלוטת יותרת הכליה: ליקוריץ מכיל תרכובות הנקראות ספונינים, שעשויות לעזור לתמוך בתפקוד בריא של בלוטות יותרת הכליה ולקדם תגובת לחץ בריאה.
 4. השפעות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון: ליקוריץ מכיל תרכובות כגון גליציריזין ופלבונואידים אשר הוכחו כבעלי השפעות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון, אשר עשויות לסייע בהגנה מפני מחלות כרוניות ולקדם בריאות כללית.
 5. פעילות אנטי-ויראלית פוטנציאלית: כמה מחקרים העלו שלתרכובות שנמצאות בליקוריץ עשויות להיות השפעות אנטי-ויראליות, מה שהופך אותו לטיפול טבעי פוטנציאלי לזיהומים ויראליים מסוימים.

חשוב לציין שבעוד שוש יכול להציע יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, יש להשתמש בו במתינות, שכן צריכה מופרזת עלולה להיות בעלת השפעות בריאותיות שליליות. ליקוריץ יכול לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ואולי לא מתאים לכולם, לכן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בליקוריץ’ למטרות רפואיות.

תזמון ומינון השורש ליקוריץ

יתרונות פוטנציאליים של השורש ליקוריץ

מידע על שורש ליקוריץ

יתרונות בריאותיים, תכולת מרכיבים פעילים, ויטמינים ומינרלים

ליקוריץ’ (Glycyrrhiza glabra) שימש באופן מסורתי ליתרונות בריאותיים שונים, כולל:

 1. הרגעת בעיות עיכול: ליקוריץ’ הוכח כבעל תכונות אנטי דלקתיות שעשויות לעזור להרגיע בעיות עיכול כגון צרבת, ריפלוקס חומצי וכיבים.
 2. הקלה על שיעול וכאבי גרון: שורש ליקוריץ מכיל תרכובות שיכולות לסייע בהפחתת דלקות וגירוי במערכת הנשימה, מה שהופך אותו לתרופה טבעית פופולרית לשיעול, הצטננות וכאבי גרון.
 3. תמיכה בתפקוד בלוטת יותרת הכליה: ליקוריץ’ מכיל תרכובות הנקראות ספונינים, שעשויות לעזור לתמוך בתפקוד בריא של בלוטות יותרת הכליה ולקדם תגובת לחץ בריאה.
 4. השפעות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון: ליקוריץ’ מכיל תרכובות כגון גליציריזין ופלבונואידים אשר הוכחו כבעלי השפעות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון, אשר עשויות לסייע בהגנה מפני מחלות כרוניות ולקדם בריאות כללית.
 5. פעילות אנטי-ויראלית פוטנציאלית: כמה מחקרים העלו שלתרכובות שנמצאות בליקוריץ’ עשויות להיות השפעות אנטי-ויראליות, מה שהופך אותו לטיפול טבעי פוטנציאלי לזיהומים ויראליים מסוימים.

חשוב לציין שבעוד שוש יכול להציע יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, יש להשתמש בו במתינות, שכן צריכה מופרזת עלולה להיות בעלת השפעות בריאותיות שליליות. שוש יכול לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות ואולי לא מתאים לכולם, לכן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בליקוריץ’ למטרות רפואיות.

שורש הליקוריץ’ (Glycyrrhiza glabra) מכיל מספר תרכובות פעילות התורמות לסגולותיו הרפואיות. התרכובת הפעילה העיקרית המצויה בשורש הליקוריץ’ היא glycyrrhizin, שהוא ספונין המעניק לליקוריץ’ את טעמו המתוק האופייני. תרכובות פעילות אחרות המצויות בשורש ליקוריץ’ כוללות:

 1. פלבנואידים: אלו הן תרכובות בעלות תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות שעשויות לסייע בהגנה מפני מחלות כרוניות כגון מחלות לב וסרטן.
 2. קומרינים: אלו הן תרכובות בעלות תכונות נוגדות קרישה שעשויות לסייע במניעת קרישי דם.
 3. טריטרפנואידים: אלו הן תרכובות בעלות תכונות אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות שעשויות לסייע בהגנה מפני זיהומים ולקדם ריפוי פצעים.
 4. חומצה גליקרית: זוהי תרכובת המיוצרת כאשר גליצירצין עובר חילוף חומרים בגוף. יש לו תכונות אנטי דלקתיות ואנטי ויראליות והוא עשוי לסייע בקידום תגובה חיסונית בריאה.
 5. אספרגין: זוהי חומצת אמינו שעשויה לסייע בתמיכה בתפקוד בריא של הכליות.

תרכובות פעילות אלו פועלות יחד כדי להעניק לליקוריץ’ את תכונותיו הרפואיות השונות, כגון השפעות אנטי דלקתיות, נוגדות חמצון ואנטי ויראליות. עם זאת, חשוב לציין שיש להשתמש בליקוריץ’ במתינות, שכן צריכה מופרזת עלולה להיות בעלת השפעות בריאותיות שליליות.

שורש הליקוריץ’ (Glycyrrhiza glabra) מכיל מספר מינרלים בכמויות שונות, כולל:

 1. סידן: 100 גרם שורש ליקוריץ’ מכיל כ-70 מ”ג סידן.
 2. ברזל: 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-1.9 מ”ג ברזל.
 3. מגנזיום: 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-42 מ”ג מגנזיום.
 4. זרחן: 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-96 מ”ג זרחן.
 5. אשלגן: 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-660 מ”ג אשלגן.
 6. אבץ: 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-3.1 מ”ג אבץ.

מינרלים אלו חשובים לתפקודי גוף שונים, כגון בריאות העצם, ייצור אנרגיה ותפקוד עצבים. עם זאת, חשוב לציין שצריכה מופרזת של ליקוריץ’ עלולה להוביל לחוסר איזון של אלקטרוליטים ומינרלים בגוף, ולכן יש לצרוך ליקוריץ’ במידה. בנוסף, ליקוריץ’ עשוי לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות וייתכן שלא יתאים לכולם, לכן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בשוש למטרות רפואיות.

שורש ליקוריץ’ (Glycyrrhiza glabra) מכיל מספר ויטמינים בכמויות משתנות, כולל:

 1. ויטמין B1 (תיאמין): 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-0.1 מ”ג תיאמין.
 2. ויטמין B2 (ריבופלבין): 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-0.3 מ”ג ריבופלבין.
 3. ויטמין B3 (ניאצין): 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-3.3 מ”ג ניאצין.
 4. ויטמין B5 (חומצה פנטותנית): 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-0.4 מ”ג חומצה פנטותנית.
 5. ויטמין B6 (פירידוקסין): 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-0.4 מ”ג פירידוקסין.
 6. ויטמין E (אלפא-טוקופרול): 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-0.3 מ”ג של אלפא-טוקופרול.
 7. ויטמין C (חומצה אסקורבית): 100 גרם של שורש ליקוריץ’ מכיל כ-20 מ”ג חומצה אסקורבית.

בעוד ששורש ליקוריץ’ מכיל כמה ויטמינים, הוא אינו מקור משמעותי לשום ויטמין מסוים. חשוב לציין שצריכה מופרזת של ליקוריץ’ עלולה להוביל להשפעות בריאותיות שליליות, כולל רמות נמוכות של אשלגן, שעלולות להיות השפעות שליליות על הלב והשרירים. לכן, יש לצרוך ליקוריץ’ במתינות ובהנחיית איש מקצוע בתחום הבריאות.

שורש ליקוריץ’ (Glycyrrhiza glabra) מקורו באזורים של אירופה ואסיה, כולל חלקים מהים התיכון, המזרח התיכון ומערב אסיה. הוא מעובד ומשמש במשך אלפי שנים בשל סגולותיו הרפואיות וטעמו המתוק.

לליקוריץ היסטוריה ארוכה של שימוש במערכות רפואה מסורתית כגון איורוודה, רפואה סינית מסורתית (TCM) ורפואת Unani. כיום, ליקוריץ תורבת באופן נרחב בחלקים רבים של העולם, כולל אירופה, אסיה וארצות הברית. זהו עשב פופולרי בשימוש ברפואה מסורתית ומשמש גם ביישומים קולינריים רבים בשל טעמו המתוק.

מנגנון הפעולה של השורש ליקוריץ

כיצד פועל הצמח בגוף ובמוח, מתי לקחת ומינון מקובל

ליקוריץ מכיל מספר תרכובות פעילות, כולל glycyrrhizin ופלבונואידים, שנחשבים כאחראים ליתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו. מנגנון הפעולה של ליקוריץ משתנה בהתאם ליישום הספציפי ולמינון בו נעשה שימוש.

 1. אחת ההשפעות העיקריות של ליקוריץ היא תכונותיו האנטי דלקתיות. הוכח כי glycyrrhizin (המרכיב הפעיל העיקרי בצמח הליקוריץ) מעכב את פעילותם של אנזימים המעורבים בייצור מולקולות דלקתיות, כגון prostaglandins ו- leukotrienes. מה שעשוי לעזור להפחית את הדלקת בגוף, אשר מאמינים כי היא משחקת תפקיד במגוון רחב של מצבים בריאותיים.
 2. לליקוריץ עשויים להיות גם יתרונות פוטנציאליים למערכת העיכול. כמה מחקרים העלו כי ליקוריץ עשוי לעזור להפחית דלקת בקיבה ולשפר את תפקוד מערכת העיכול. בנוסף, הוכח כי ליקוריץ ממריץ את ייצור ה- mucin, חומר שעוזר להגן על רירית מערכת העיכול.
 3. מנגנון פעולה פוטנציאלי נוסף של ליקוריץ הוא יכולתו לתמוך בתפקוד האדרנל. ליקוריץ עשוי לעזור להעלות את רמות הקורטיזול בגוף, שהוא הורמון המיוצר על ידי בלוטות יותרת הכליה, שעוזר לווסת את תגובת הגוף ללחץ.

באופן כללי, לתמצית ליקוריץ עשויות להיות מגוון יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, אך חשוב לציין שלשימוש ארוך טווח או במינון גבוה בתמצית ליקוריץ יכולים להיות תופעות לוואי אפשריות, כגון לחץ דם גבוה, רמות אשלגן נמוכות ואגירת נוזלים. מסיבה זו, עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים תוספי תזונה חדשים ולעקוב אחר הוראות המינון המומלצות של היצרן.

המינון המתאים של תמצית ליקוריץ יכול להשתנות בהתאם למוצר הספציפי ולשימוש המיועד. חשוב לעקוב אחר הוראות המינון המומלצות של היצרן ולדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים כל תוסף חדש.

באופן כללי, תמצית ליקוריץ זמינה בדרך כלל במינונים הנעים בין 200-800 מ”ג ליום, הנלקחת במינונים מחולקים.

הזמן הטוב ביותר לקחת תמצית ליקריץ יכול להשתנות בהתאם למוצר הספציפי ולשימוש המיועד. באופן כללי, מומלץ ליטול תמצית ליקוריץ עם מזון כדי לסייע בשיפור הספיגה ולהפחית את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול.

חשוב לציין שאין ליטול תמצית ליקוריץ לטווח ארוך או במינונים גבוהים ללא הדרכה של איש מקצוע בתחום הבריאות, מכיוון שיכולות להיות לה תופעות לוואי אפשריות כמו לחץ דם גבוה, רמות אשלגן נמוכות ואגירת נוזלים. אם אתה לוקח תמצית ליקוריץ עבור מצב בריאותי ספציפי, עדיף לעקוב אחר הוראות המינון שסופקו על ידי איש המקצוע הרפואי שלך.

המידע המופיע לעיל איננו נועד להוות המלצה או תחליף לטיפול רפואי מקצועי מוסמך. יש לקרוא את המידע במלואו בויקיפדיה בלחיצה על “קראו עוד” ולוודא תופעות לוואי. כל שימוש במידע המופיע באתר הוא על אחריות הקורא בלבד. במידה והינך נוטל/ת תרופות או מתמודד/ת עם מצב רפואי כלשהו עלייך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספי תזונה.

תוכן זה אינו מספק ייעוץ רפואי הוא מיועד למטרות אינפורמטיביות בלבד. הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. לעולם אל תוותרו על ייעוץ רפואי מקצועי בגלל משהו שקראתם באתר. השימוש במידע המופיע בבלוג הוא על אחריות הקורא בלבד.

רכישת שורש ליקוריץ

מבצעים למימוש

מגיעים לכם קופונים למימוש ב- iHerb

קוד קופון

FPJ342

העתיקו והדביקו במעמד הרכישה ב- iHerb

שיתוף שורש ליקוריץ

צמחי מרפא דומים לשורש ליקוריץ

ניווט בין צמחי מרפא

איתור שורש ליקוריץ

חוות דעת על השורש ליקוריץ

להגיב

 • דירוג

יתרונות

+
הוסיפו שדה

חסרונות

+
הוסיפו שדה

Click to access the login or register cheese
Scroll to Top

האתר משתמש ב- Cookies כדי לשפר את חווית הגלישה שלך. יש לקרוא ולאשר את תנאי השימוש וכתב הויתור.

הע”י לחיצה על “אני מסכים” אתם מאשרים כי קראתם ואתם מסכימים לתנאי השימוש וכתב הויתור. המשך הגלישה באתר והשימוש בעוגיות מהווה את הסכמתכם. אם אינכם קראתם ואינכם מאשרים את תנאי השימוש וכתב הויתור עליכם לצאת מן האתר.

ברוכים הבאים

myHerb Newsletter

אנו ממליצים לכם להצטרף לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים חמים ובלעדיים היישר לתיבת האימייל שלכם.

*אנחנו מתנגדים לספאם.
*באפשרותכם לבטל את ההרשמה בכל עת.
דילוג לתוכן