מעגלים אלו הם תופעת טבע ייחודית ומסתורית שמעוררת תמיהה עבור מדענים במשך עשרות שנים. מעגלי הפיות של נמיביה הם חלקים עגולים של אדמה ללא צמחייה המתרחשים בשטחי העשב של נמיביה, במיוחד במדבר נמיב. 

המעגלים הם בדרך כלל בקוטר של בין 2 ל-15 מטרים והם מוקפים בטבעת של דשא גבוה יותר. הם יכולים להופיע במקבצים ויכולים לכסות שטחים גדולים של אדמה. הסיבה למעגלים אלה היא עדיין נושא לוויכוח רב בקרב מדענים.

תיאוריה אחת מציעה שהמעגלים נוצרים על ידי טרמיטים, שצורכים את הצמחייה במרכז המעגל כדי לגשת ללחות, בעוד שהעשב שמסביב מספק מקור מזון. תיאוריה אחרת מציעה שהמעגלים נגרמים על ידי צמחים המתחרים על מים בסביבה צחיחה. תיאוריה זו מציעה כי הצמחים במרכז המעגל צורכים יותר מים מאשר אלה שבחוץ, וכתוצאה מכך נוצרת חלקת אדמה עקרה.

המשמעות הרוחנית של מעגלי הפיות

עמי ההימבה הילידים של נמיביה מאמינים שמעגלי פיות (או “טבעות הפיות”) הם פרי יצירתם של רוחות או אלים. חלקם אפילו אומרים שהתצורות הן עקבותיו של אל ההימבה Mukuru.

חלק מהתרבויות מאמינות שהן פורטלים לעולם אחר, בעוד שאחרות אומרות שהפטריות פשוט משמשות כשולחנות ארוחת ערב לפיות (מה שמתרחש במימד מקביל). יש גם את האמונה שמעגלים אלה מביאים מזל טוב ושהם סימן לכפר פיות המצוי מתחת לפני הקרקע.

למרות חקירות רבות, הסיבה למעגלי הפיות של נמיביה היא עדיין נשארת בגדר תעלומה. תיאוריות אחרות מציעות שהמעגלים עשויים להיגרם מגזים תת קרקעיים, או מפעילות של נמלים או חרקים אחרים. “מעגלי הפיות” של נמיביה הם תופעה טבעית מרתקת ויפה, והמסתורין שלה ממשיך לכבוש את דמיונם של מדענים ומבקרים כאחד.

לפעמים גם פטריות צומחות במעגלים

תופעת “המעגלים” בטבע, הן אם מדובר בעצים, עשבים או פטריות שגדלים באופן פנומנלי במעגלים מושלמים היא תופעה שחוצה את נמיביה והיא מוזכרת בכתבים עתיקים ברחבי העולם.

ישנם גם מעגלי פיות המופיעים בחלק משטחי העשב באוסטרליה, והם ידועים בשם “מעגלי פיות פטריות” בשל הקשר שלהם לסוגים מסוימים של פטריות. מעגלים אלה דומים למעגלי הפיות הנמיביים בכך שהם כתמים עגולים של אדמה חשופה המוקפים בטבעת של דשא גבוה יותר.

גם הגורם ל”מעגלי פיות הפטריות” אינו מובן במלואו, אך תיאוריה אחת מציעה שהם נוצרים על ידי רשתות תפטיר תת קרקעיות של סוגים מסוימים של פטריות. התפטיר עשוי לייצר כימיקלים המעכבים את צמיחת הצמחים במרכז המעגל תוך קידום צמיחת הדשא סביב ההיקף.

"טבעת פיות" על מדשאה פרברי בבריסביין, קווינסלנד, אוסטרליה
“טבעת פיות” על מדשאה פרברי בבריסביין, קווינסלנד, אוסטרליה

תיאוריה אחרת מציעה שהמעגלים נוצרים על ידי תנועה של מים תת קרקעיים או חומרים מזינים שגורמים לעשב לגדול בתבנית מעגלית. חלק מהחוקרים מאמינים ששילוב של גורמים עשוי להיות אחראי להיווצרות המעגלים הללו.

“מעגלי פיות” הפטריות נצפו בחלקים ממערב אוסטרליה, והם נושא מעורר עניין הן למדענים והן לציבור הרחב. הם מאפיין טבעי ייחודי ויפה שמדגיש את המורכבות והמסתורין של עולם הטבע עד היום.