אשווגנדה הוא צמח עתיק עם שורשים היסטוריים המתוארכים 6,000 שנים אחורה במערכת הרפואה האיורוודית של הודו. הוא נחשב לאדפטוגן, מה שאומר שהוא עוזר לגוף להסתגל ביעילות ללחץ.

אשווגנדה מועילה גם לתפקוד המוח ועשויה לעזור לבעיות נפשיות כמו חרדה ודיכאון. היא מגינה על הבריאות המטבולית ובריאות הלב תוך חיזוק הדחף המיני. אם ברצונכם ליהנות מהיתרונות של האשווגנדה, ניתן להשיגה בצורת אבקה מיובשת או בצורת קפסולה. כמו כן, אפשר גם לשתות תה אשווגנדה או לקחת תמיסת אשווגנדה. לפניכם 7 סיבות מגובות מדעית מדוע כדאי לנסות אשווגנדה:

1. עוזרת עם מתח, דיכאון וחרדה

אשווגנדה עוזרת לך להתמודד עם לחץ על ידי הפחתת שחרור הקורטיזול, שהוא הורמון הלחץ העיקרי של הגוף. בתור אדפטוגן, אשווגנדה גם משפרת את גמישות הגוף ואת העמידות בפני מתח. במחקר שנמשך חודשיים על מבוגרים בריאים, 240 מ”ג של אשווגנדה שנלקחו מדי יום היו קשורים לתוצאות נמוכות יותר בסולם הדיכאון, החרדה והמתח. במחקר של חודשיים שכלל 600 מ”ג של אשווגנדה מדי יום, אשווגנדה הורידה את רמות הלחץ ושיפרה את איכות השינה אצל המשתתפים.

בין אם אתם סובלים ממתח מדי פעם או שיש לכם הפרעת חרדה, אשווגנדה עשויה לעזור לכם על ידי ויסות רמות הקורטיזול והגברת החוסן נגד מתח.

2. מגבירה את הליבידו

בעוד שרמות קורטיזול גבוהות מדכאות את החשק המיני, אשווגנדה מורידה את הקורטיזול ומתפקדת כאפרודיזיאק טבעי. אצל גברים, הוכח כי אשווגנדה מגבירה את רמות הטסטוסטרון ומשפרת את הביצועים המיניים. במודלים שבוצעו על בעלי חיים, הוכח שהאשווגנדה אף מתקנת תפקוד לקוי של זיקפה.

יחד עם זאת, הוכח כי אשווגנדה גם משפרת את התפקוד המיני אצל נשים. מחקרים מראים שלנשים הנוטלות אשווגנדה יש אורגזמות טובות יותר, עוררות רבה יותר וסיפוק גבוה יותר בחיי המין שלהן.

3. מגינה על בריאות הלב וכלי הדם

אצל מבוגרים בריאים, 600 מ”ג של אשווגנדה ליום נמצאו כמשפרים סיבולת לב-נשימה לאחר שמונה שבועות. בהשוואה לאלו שקיבלו פלצבו, לקבוצת האשווגנדה היו יכולות אירוביות גבוהות יותר, רמות נוגדי חמצון גבוהות יותר וציוני התאוששות טובים יותר מאשר לפני שמונת השבועות שקדמו לצריכת האשווגנדה. מה שמצביע על כך שלאשווגנדה יש תכונות מגינות על הלב שיכולות גם להועיל לספורטאים בביצועים שלהם.

4. משפרת את מסת השרירים

על פי מחקרים הוכח כי אשווגנדה מסייעת לספורטאים ולאנשי כושר יומיומיים להעלות יותר מסת השריר כשהם מתאמנים. על ידי שיפור כוח השרירים והתאוששות, אשווגנדה יכולה לעזור להגיע להישגים מהר יותר.

על פי מחקר שפורסם ב-Nutrients, 500 מ”ג של אשווגנדה מדי יום שיפרו את רווחי השרירים בפלג הגוף העליון והתחתון בגברים לאחר 12 שבועות. בהשוואה לקבוצת הביקורת, לקבוצת אשווגנדה היו שיפורים סטטיסטיים גבוהים יותר בתרגילי מבחן כוח עד סוף המחקר.

5. מגבירה את הסיבולת בפעילות גופנית

הוספת אשווגנדה לשייק החלבון שלך בכל יום או נטילת תוסף אשווגנדה כל בוקר יכול לעזור לך להתאמן טוב יותר. אשווגנדה לא רק משפרת את יכולת הלב-ריאה שלך ואת צמיחת השרירים, אלא גם את הסיבולת הפיזית שלך במהלך פעילות גופנית. במחקר על גברים ונשים בריאים, תוספת עם אשווגנדה שיפרה משתני ביצועים גופניים כמו אחיזת יד וחוזק שרירים של הידיים והרגליים טוב יותר מאשר פלצבו.

6. היתרונות בתפקוד המוח

בנטילה קבועה, אשווגנדה יכולה לשפר את תפקוד הזיכרון ועשויה להגן מפני התפתחות אלצהיימר ודמנציה. הוכח כי היא מחזירה את הזיכרון ואת הליקויים בתפקוד המוח בעכברים עם מחלת אלצהיימר. התוצאות החלו להופיע כבר לאחר 7 ימים ועבדו על ידי הסרת רובד העמילואיד במוח האחראי להתפתחות מחלות ניווניות. דרך נוספת שבה פועלת האשווגנדה על מנת לשקם ניוון עצבי היא על ידי הגנה מפני נזק חמצוני. בעוד שמחקר על בני אדם עדיין לא נעשה, תפקידה של האשווגנדה בהגנה על המוח מפני הזדקנות נראה מבטיח.

איך אשווגנדה יכולה לשפר את בריאותך

בעוד שהאשווגנדה תועדה בכמה מן הטקסטים האיורוודיים העתיקים ביותר, המחקר המדעי המודרני מדביק אט אט את הפער. עדיין ניתן היה לגלות יתרונות ושימושים נוספים של אשווגנדה. עם זאת, הוכח כי אשווגנדה עוזרת לעלייה במסת השרירים ולביצועי הפעילות הגופנית, ביצועים נפשיים, חשק מיני, מתח וחרדה. בתור אדפטוגן, אשווגנדה משמשת למגוון רחב של מטרות באיורוודה, מכיוון שהיא יכולה לעזור בשיקום הבריאות המטבולית, רמות האנרגיה ואיזון ההורמונים שלך.

תופעות לוואי

שימו לב שלכל תרכובת או תוסף, אפילו אלו שהם טבעיים, עלולות להיות תופעות לוואי לא רצויות. תמיד צריך להתייעץ עם רופא לפני השימוש במוצרי צמחים או תוספי מזון אחרים, במיוחד אם יש לך מצבים רפואיים, אם אתה לוקח תרופות או תוספי מזון, או שאת עלולה להיות בהריון וצריך לשים לב לכך.

רכישת אשווגנדה

₪30.85

4.6/5