מחקר מ-2016 ב-Southern Medical Journal הראה כי מחסור ב-CoQ10 אצל אנשים מקושר לבעיות בריאותיות כגון “אנצפלופתיה (תפקוד לקוי של המוח), מחלות רב-מערכתיות ומטבוליות חמורות, מחלת כליות, כאבי שרירים ועוד”.

הקואנזים Q10 (CoQ10) הוא רכיב טבעי ונוגד חמצון, הנוצר באופן טבעי בגופינו והוא משחק תפקיד חשוב בהרגשה הכללית ובאורך חיים תקין ואיכותי.

מחקרים נוספים מצאו גם שרמות נמוכות של CoQ10 קשורות במחלות לב, אלצהיימר ופרקינסון.

קו-אנזים Q10 עשוי לסייע במצבים של:

קואנזים Q10 נחוץ לתאים כדי שיוכלו לייצר אנרגיה. תחשבו עד כמה זה חשוב. התהליך נעשה בעיקר בחלק של התא שקרוי ע\”י הרופאים \”מיטוכונדריה\”. המיטוכונדריה היא כמו תחנת כוח שמייצרת אנרגיה. אם תחנת הכוח לא מייצרת מספיק אנרגיה האדם נהיה תשוש, ועליו לשמר אנרגיה. לעתים קרובות, כאבי שרירים עשויים להיות סימן למצבורי CoQ10 נמוכים.

בגלל שהלב הוא האיבר הפעיל ביותר, הוא מפיק וצורך את הכמות הגדולה ביותר של CoQ10 כדי לענות על צרכי חילוף החומרים שלו. בנוסף, לאנשים הלוקים במחלות לב יש צורך ברמות גבוהות יותר של CoQ10.

כאשר אתם נוטלים תוסף קואנזים, הגוף יפרק 90% מה- CoQ10 ליוביקינול, שזו הצורה הפעילה שלו. CoQ10, או יוביקינול, נמצאים בשימוש נרחב בקרב אנשים העוסקים ברפואה משלימה והוליסטית לטיפול בבעיות רבות, בין השאר בחלק מן מהבעיות שפורטו לעיל. יחד עם זאת, הרפואה הקונבנציונלית המודרנית מתחילה לזהות יתרונות בריאותיים נוספים של נטילת קואנזים.

CoQ10 קואנזים מן הטבע

 • דגים
 • בשר בקר
 • עוף
 • מקרל
 • סרדינים
 • ברוקולי
 • כרובית
 • קטניות
 • בוטנים
 • ענבים
 • אבוקדו

עם זאת, לרוב האנשים שיש להם מחלות מסוימות שבגינן הם זקוקים לטפל במחסור ב- CoQ10 מומלץ ליטול תוסף קואנזים בנוסף למזונות המומלצים. לעתים קרובות, תזונה אינה מספיקה כדי לאזן את רמות ה-CoQ10.

ריקון הקואנזים Q10 בגוף; מרגישים רע

ככל שאנו מתבגרים ומזדקנים, רמות ה-CoQ10 בדם ובתאים שלנו פוחתות. זה בעיקר בגלל הפקה מופחתת שלו ובגלל הפחתה ביכולת הספיגה של מערכת העיכול שלנו.

תרופות מרשם עשויות אף הן להפחית את רמות ה-CoQ10

התרופות העיקריות הן סדרת תרופות הנקראות סטטין. סטטין הוא השם שניתן לקבוצה של תרופות להורדת כולסטרול הכוללת את התרופות (בשמות לועזיים): אטורבאסטטין (ליפיטור), סימבאסטטין (זוקור), לובאסטטין (מבאקור) ואחרות.

תרופות הסטטין מדכאות אנזים שנקרא HMG-CoA רידוקטאז. דיכוי האנזים הזה הוא חיוני להפחתת כמות הכולסטרול בגוף. יחד עם זאת, הוא גם מפחית את היכולת של הגוף לייצר CoQ10.

טיפול בכאבי השרירים, הנגרמים מתופעות לוואי של תרופות, בעזרת CoQ10

כאבי שרירים הם תופעת לוואי נפוצה של תרופות להורדת כולסטרול. בזמן שאנשים רבים טיפלו בהצלחה בכאבי השרירים שלהם בעזרת CoQ10, מחקרים לא הצליחו לאשש זאת באופן ודאי.

מחקרים הראו גם שתרופות מסוימות ללחץ דם גבוה, ובמיוחד מקבוצת הבטא-בלוקרים, יכולות אף הן להפחית את רמות ה-CoQ10 בגוף.

תרופות אלה כוללות: אטנולול, קרוודילול, מטופרולול, פרופראנולול, ואחרות. רבים מאמינים שהירידה ב-CoQ10 עשויה להיות אחת הסיבות לכך שהתרופות האלו עשויות לגרום לתשישות בקרב אנשים מסוימים הנוטלים אותן.

לחץ מהסביבה ההלומה, הלחוצה, הממהרת, התחרותית והמעייפת נפשית

הלחצים של חיי היומיום משפיעים לא רק על הגוף שלנו בהפחתת רמות האנרגיה – בריאות גופנית משפיעה על הרגשה כללית טוב וצלילות קוגניטיבית, נפשית.

נוגד חמצון עוצמתי המסייע להתמודד עם ההשפעות היומיומיות של לחץ גופני.

אנשים הסובלים מלחץ רב נמצאים בקבוצת סיכון למחסור ב-CoQ10.

מלבד צריכת תוספי תזונה – יש לעבוד על שינוי דפוסי החשיבה והרגלי האכילה

למחסורים בגוף ולמחלות יש מקור רוחני, שורש שזולג אל מעבר לעולם החומרי והשפה המוגבלת. מלבד זאת אתם יודעים, לאמירה:

\”אתה הוא מה שאתה אוכל\”

הציטוט הנ\”ל מקבל כאן משמעות עמוקה, שכן, אכילת מזון מעובד עם חומרים כימיים יוביל לבעיות גופניות וגם קוגנטיביות, ובסוף נפשיות.

לכן, השתדלו לאכול מזון בריא שאתם מכינים בבית, עשויים מחומרי גלם נקיים ללא ממרכיבים מלאכותיים.

פטריות אגוזים וסלטים

אכלו פטריות, אגוזים, ממליץ על אגוזי מלך במיוחד, בגלל תכולתם העשירה במינרלים, חלבונים ומרכיבים מזינים רבים והכרחיים לנו.

סלטים מכל הסוגים – וזה הזמן גם להכיר את עולם הפירות האקזוטיים, נסו אוכמניות ואכלו ירקות כל יום, לפחות קצת.

אלו דברים שעשויים לעזור למוח לחזור למצב הטהור שלו שמשפיע על להרגשה הכללית וגם למנוע מחסורים במרכיבים טבעיים שחיוניים לתפקוד הגוף.

הידעתם כי: חומרים מלאכותיים מקבצים, מקטינים את בלוטת האצטרובל במוח, אשר נחשבת לעין השלישית.

הוכח כי לרגשות ומחשבות ישנה השפעה על צורת המים כשמביטים עליהם דרך המיקרוסקופ. מחשבות חיוביות יגרמו להיווצרות צורות גיאומטריות סימטריות יפות, מחשבות של שנאה ורוע יגרמו להיווצרות צורה עקומה ולא אסתטית. אנחנו בני האדם עשויים מכ- 70 אחוז ויותר – מים.

טבע > הרמוניה > צלילות רוחנית > גאומטריה מקודשת > יופי > בריאות

כשאנחנו חושבים באופן חיובי ורגוע – החומר ממנו אנחנו עשויים מקבל צורה גאומטרית מושלמת, אסתטית ומדהימה ביופיה. לצלילים, למוזיקה ישנה אותה השפעה, ולא רק על מים, אלא גם על צמחים.

אם היינו יודעים כמה כוח יש למחשבות שלנו, לא היינו ממהרים לחשוב באופן שלילי