הסוגים הנפוצים ביותר של תה המכילים קפאין הם שחור, ירוק ואולונג והפופולריות של כל סוג משתנה מבחינה גיאוגרפית. בארה”ב, צריכת תה שחור עולה בהרבה על שני סוגי התה האחרים. לעומת זאת, באסיה, תה ירוק הוא הזן הנפוץ יותר; בדרום סין, תה אולונג נמצא בראש הטבלה.

תה שחור, ירוק ואולונג עשויים מאותו צמח. פרופילי הטעם הייחודיים לכל אחד מסוגי תה אלו נובעים מההבדלים באופן עיבוד העלים של צמח הקמליה סיננסיס (Camellia sinensis). תה צמחים, לעומת זאת, אינו עשוי מאותו הצמח. תה צמחים מורכב מהשורשים, העלים, הפרחים ורכיבים אחרים ממגוון צמחים שונים. קמומיל ונענע הם שני צמחים פופולריים להכנת תה צמחים. קמומיל עשוי מפרחי הצמח ותה נענע עשוי מעליו של צמח המנטה.

תכולת קפאין בסוגי תה שונים

תה שחור, ירוק ואולונג מכילים כולם קפאין. תה שחור מכיל יותר קפאין מאשר תה ירוק. עם זאת, תכולת הקפאין מתייחסת גם לתהליך הבישול. ככל שהתה מושרה יותר, כך תכולת הקפאין גדולה יותר. תה עם קפאין מכיל בדרך כלל פחות קפאין מאשר קפה:

 1. כוס קפה אחת של 236.5 מ”ל מכילה כ- 95 מיליגרם של קפאין.
 2. בכמות שווה של תה שחור יש בסביבות 48 מיליגרם.
 3. בכוס תה ירוק יש רק 29 מיליגרם.
 4. תה אולונג מספק כ- 38 מיליגרם קפאין לכל כוס.
 5. תה שחור, ירוק, אולונג נטולי קפאין מכילים כמויות קטנות מאוד של קפאין.
 6. סוגי תה צמחים רבים הם ללא קפאין.
עלי תה מסוג Camellia sinensis
עלי תה מסוג Camellia sinensis

יתרונות פוטנציאליים של התה

תה הוא אחד המשקאות הנצרכים ביותר בעולם ונהנו ממנו במשך מאות שנים בשל טעמו והיתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו. להלן כמה מהיתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של תה:

 1. תכונות נוגדות חמצון: תה הוא מקור עשיר של נוגדי חמצון, המסייעים בהגנה על הגוף מפני נזקי רדיקלים חופשיים שעלולים לגרום לדלקות ומחלות. נוגדי החמצון שבתה, כולל Catechins ופלבונואידים, עשויים לסייע בהפחתת הסיכון למחלות כרוניות כמו סרטן, מחלות לב וסוכרת.
 2. סיכון מופחת למחלות לב: מחקרים הראו ששתיית תה, במיוחד תה ירוק, עשויה לסייע בהפחתת הסיכון למחלות לב. נוגדי החמצון שבתה עשויים לעזור לשפר את בריאותם של תאי האנדותל המצפים את כלי הדם, מה שיכול לעזור להורדת לחץ הדם ולהפחית את הסיכון למחלות לב.
 3. תפקוד מוחי משופר: תה מכיל קפאין, שיכול לעזור לשפר את הערנות והתפקוד הקוגניטיבי. בנוסף, ה- L-theanine בתה יכול לעזור להגביר את פעילות גלי אלפא במוח, הקשורה להרפיה ולערנות נפשית.
 4. סיכון מופחת לסוגים מסוימים של סרטן: כמה מחקרים העלו שצריכת תה, במיוחד תה ירוק, עשויה לעזור להפחית את הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן, כגון סרטן השד, הערמונית וסרטן המעי הגס.
 5. תפקוד חיסוני משופר: הפוליפנולים בתה עשויים לעזור להגביר את התפקוד החיסוני ולהפחית את הסיכון לזיהום. בנוסף, נוגדי החמצון בתה עשויים לעזור להפחית את הדלקת בגוף, מה שיכול לתרום למערכת חיסונית חזקה יותר.

ראוי לציין כי בעוד שלתה יש יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, חשוב לצרוך אותו במתינות וכחלק מתזונה ואורח חיים בריא. בנוסף, אנשים מסוימים עשויים להיות רגישים לקפאין וצריכים להגביל את צריכתו בהתאם.

תרכובות פעילות בתה

תה מכיל מגוון של תרכובות פעילות, כולל:

 1. קפאין: ממריץ טבעי שיכול לעזור להגביר את הערנות והתפקוד הקוגניטיבי.
 2. Theophylline: תרכובת הדומה לקפאין ויכולה לעזור להרפיית שרירים חלקים בגוף, כולל אלו שבריאות.
 3. L-theanine: חומצת אמינו הייחודית לתה ויכולה לעזור לקדם רגיעה ולהפחית מתח.
 4. Epigallocatechin gallate (EGCG): סוג של קטצ’ין, שהוא סוג של פלבנואיד, שהוא נוגד חמצון חזק ונקשר למגוון יתרונות בריאותיים.
 5. פלבנואידים: קבוצת תרכובות שנמצאות גם בפירות וירקות ובעלות תכונות נוגדות חמצון. תה הוא מקור עשיר של פלבנואידים, כולל quercetin, kaempferol ו- myristin.
 6. Thearubigins ו- Theaflavins: תרכובות שנוצרות במהלך חמצון של עלי תה ונקשרו ליתרונות בריאותיים פוטנציאליים כגון הפחתת רמות הכולסטרול ושיפור תפקוד כלי הדם.

התרכובות הפעילות הספציפיות בתה יכולות להשתנות בהתאם לסוג התה ולשיטת העיבוד המשמשת להפקתו. לדוגמה, תה ירוק הוא בדרך כלל גבוה יותר ב- Catechins כגון EGCG, בעוד תה שחור הוא גבוה יותר ב-thearubigins ו-theaflavins.

אנשים רבים ברחבי העולם נהנים משתיית תה, עם זאת רבים לא מודעים להבדלים בין הסוגים השונים. לא כל סוג תה מתאים לכולם, לאנשים שונים עדיפויות של טעם ומרקם, אך חשוב גם לבחור את התה לפי מרכיביו הפעילים. תמיד תוכלו למצוא את התה שהכי מתאים לכם לפי היתרונות והמרכיבים הפעילים. כך שיתאים למצב שלכם ויאפשר לכם להפיק את המיטב משתיית התה המועדף עליכם.