עמידות לאנטיביוטיקה היא בעיה רצינית שהופכת קשה יותר ויותר לטיפול. ככל שהחיידקים נעשים עמידים יותר לאנטיביוטיקה, היעילות של תרופות אלו הולכת ופוחתת. מה שהוביל למספר מקרי מוות בעולם, וההערכה היא שעד שנת 2050, העמידות לאנטיביוטיקה עלולה לגרום ל- 10 מיליון מקרי מוות מדי שנה.

ישנו גוף הולך וגדל של מחקרים המצביעים על כך שצמחי מרפא מסויימים עשויים להיות יעילים במאבק נגד עמידות לאנטיביוטיקה. לדוגמה, מחקר שפורסם במגזין Nature מצא שצמח המרפא כורכום יכול לעכב את צמיחתם של חיידקים אשר עמידים לאנטיביוטיקה. מחקר אחר, שפורסם בכתב הע ת Microbiology, מצא כי צמח האכינצאה עשוי להגביר את חוסן המערכת החיסונית ולעזור להדוף זיהומים.

קיים צורך דחוף למצוא דרכים חדשות להילחם בעמידות לאנטיביוטיקה. אחד מתחומי המחקר המבטיחים הוא השימוש בצמחי מרפא. ישנה כמות הולכת וגוברת של עדויות המצביעות על כך שחלק מצמחי המרפא עשויים להיות יעילים כטיפול נלווה בזיהומים העמידים לאנטיביוטיקה.

מחקרים מציגים; להתמודד עם עמידות לאנטיביוטיקה בעזרת צמחי מרפא

מחקר שפורסם בכתב העת Nature מצא שצמח המרפא כורכום יכול לעכב את הצמיחה של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. מחקר נוסף, שגם הוא פורסם במגזין Nature מצא כי הצמח Artemisia annua (בכינויו Sweet wormwood) יעיל בטיפול במלריה, שעמידה לתרופה chloroquine.

מחקר אחר, שפורסם בכתב העת Antimicrobial Agents and Chemotherapy, מצא כי הצמח Andrographis paniculata (המכונה Green chiretta) יעיל בטיפול בזיהומים הנגרמים על ידי החיידק Staphylococcus aureus (סטפילוקוק זהוב), שלעיתים קרובות עמיד בפני אנטיביוטיקה.

המכון הלאומי לבריאות (המכונה בדרך כלל NIH) הוא הסוכנות העיקרית של ממשלת ארצות הברית האחראית למחקר ביו-רפואי ובריאות הציבור. המכון פרסם מחקר על השפעות אנטי-בקטריאליות (נוגדות חיידקים) סינרגטיות של תמציות צמחי מרפא בשילוב אנטיביוטיקה, בדגש על החיידק Staphylococcus aureus העמיד למתיצילין (Methicillin), שהיא תרופה אנטיביוטית ממשפחת הפניצילין.

מחקרים אלו הם בסך הכל דגימה קטנה מתוך רשימה מורחבת הרבה יותר של מחקרים מדעיים ממקורות שונים, אשר הציגו את הפוטנציאל של צמחי המרפא לסייע במאבק בעמידות לאנטיביוטיקה. יחד עם זאת, קיים צורך במחקר נוסף על מנת לאשר את יעילותם של צמחים אלו, ולקבוע את הדרך היעילה ביותר להשתמש בהם בשילוב אנטיביוטיקה.

מדוע צמחי מרפא עשויים להיות יעילים במאבק נגד עמידות לאנטיביוטיקה

ישנן מספר סיבות מדוע צמחי מרפא עשויים להיות יעילים במאבק נגד עמידות לאנטיביוטיקה. אפשרות אחת היא שהם עשויים לפעול על ידי התמקדות בחיידקים בדרך שונה, בניגוד לאופן שבו האנטיביוטיקה משפיעה על החיידקים. אנטיביוטיקה פועלת בדרך כלל על ידי הרג חיידקים באופן ישיר, אך צמחי מרפא עשויים לפעול על ידי מניעת התרבות של החיידקים או על ידי גירוי מערכת החיסון של הגוף כדי להילחם בזיהום ביתר שאת.

  1. מנגנון פעולה אחר ויעיל לא פחות: הטבע הוא מדהים ומפתיע לא רק ביופיו, אלא גם במורכבותו הייחודית. צמחי מרפא עשויים לפעול באופן מתוחכם, מסובך, ויעיל יותר, בין השאר על ידי התמקדות בפעולות שונות של החיידקים בהשוואה לאנטיביוטיקה הקונבנציונלית. לדוגמה, אנטיביוטיקה מכוונת בדרך כלל לדופן התא של החיידקים או ליכולת שלהם להתרבות. צמחי מרפא, לעומת זאת, עשויים לכוון לחלקים האחרים של החיידקים, כגון: להשפיע על חילוף החומרים שלהם, מנגנון ההתרבות שלהם, או על יכולתם לתקשר עם תאים מארחים.
  2. תמיכה במערכת החיסון: צמחי מרפא מסויימים עשויים לסייע בחיזוק מערכת החיסון, מה שעשוי למנוע זיהומים מבעוד מועד ובכך לבטל את הצורך ליטול אנטיביוטיקה. מה שהופך אותם לכלי מניעה יעיל במקרים מסויימים.
  3. פרופיל תופעות לוואי: אפשרות נוספת היא שצמחי מרפא עשויים להיות יעילים כעזר לטיפול בזיהומים אשר עמידים לאנטיביוטיקה, משום שהם בעלי פרופיל תופעות לוואי נמוך יחסית. לאנטיביוטיקה יכולות להיות מספר תופעות לוואי: כולל בחילות, הקאות ושלשולים. יחד עם זאת חשוב להדגיש כי צמחי המרפא אינם משמשים כתחליף לטיפול אנטיביוטי. ניתן ליישם אותם בשילוב הטיפול הקונבנציונלי הנדרש, תוך התייעצות עם הרופא שלכם.

צמחי המרפא שנחקרו על הפוטנציאל שלהם במאבק בעמידות לאנטיביוטיקה

מלבד שני הצמחים שצויינו לעיל (Artemisia annua ו- Andrographis paniculata) קיימים צמחי מרפא נוספים שעשויים לסייע. להלן כמה מצמחי המרפא הספציפיים, שהוכחו כבעלי פוטנציאל במאבק בעמידות הגוף לאנטיביוטיקה:

כורכום: כורכום הוא תבלין ששימש ברפואה המסורתית במשך מאות שנים. הוא מכיל תרכובת בשם כורכומין, בעלת תכונות אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות.
אכינצאה: אכינצאה היא צמח פורח ששימש לחיזוק המערכת החיסונית. הוא מכיל תרכובות הנקראות echinacins, אשר הוכחו כמעכבות את הצמיחה של חיידקים.
שום: שום הוא תבלין נפוץ במטבח ששימש גם ברפואה המסורתית במשך מאות שנים. הוא מכיל תרכובות הנקראות allicin ו- ajoene, בעלות תכונות אנטיבקטריאליות ואנטי פטרייתיות.
חותם הזהב: חותם הזהב הוא צמח פורח ששימש לטיפול במגוון מצבים בריאותיים. הוא מכיל תרכובת בשם ברברין (berberine), בעלת תכונות אנטיבקטריאליות ואנטי דלקתיות.

נענע: מנטה הוא צמח המשמש בדרך כלל ליתרונות העיכול שלו. הוא מכיל תרכובת הנקראת menthol, בעלת תכונות אנטיבקטריאליות ואנטי-ויראליות.

זוהי רשימה חלקית של צמחי מרפא שנחקרו על הפוטנציאל שלהם במאבק בעמידות לאנטיביוטיקה.

באופן כללי, המחקרים על צמחי מרפא עבור עמידות לאנטיביוטיקה נראים מבטיחים. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לאשר את היעילות של צמחים אלו ולקבוע את מנגנון פעולתם. כמו כן, חשוב לציין שאין להשתמש בצמחי מרפא כתחליף לאנטיביוטיקה קונבנציונלית. אם אתם חווים זיהום, חשוב לפנות לרופא כדי שיוכל לאבחן נכון את הזיהום וליישם את הטיפול המתאים.

צמחי המרפא עשויים לשמש כטיפול נלווה לאנטיביוטיקה ולא כתחליף לה!, וזאת תוך ייעוץ עם הרופא המטפל שלכם, במיוחד במקרים שבהם עמידות לאנטיביוטיקה מהווה דאגה.

בינתיים חשוב להמשיך להשתמש באנטיביוטיקה בתבונה ולפעול לפי הוראות אנשי המקצוע בתחום הבריאות. במידה ואתם שוקלים להשתמש בצמחי מרפא לטיפול בזיהום, חשוב לדבר תחילה עם הרופא שלכם. הרופא יכול לעזור לכם בבחירת הצמח המתאים למצבכם ולוודא שהוא בטוח עבורכם. תוך התחשבות בהיסטוריה הרפואית שלכם, הרגישויות שלכם, התרופות שאתם נוטלים ו/או מצבים בריאותיים שאיתם אתם מתמודדים.

מחקר: “השפעות אנטיבקטריאליות סינרגטיות של תמציות צמחי מרפא ואנטיביוטיקה על החיידק סטפילוקוקוס אאוראוס העמיד למתיצילין”.

המכון הלאומי לבריאות (המכונה בדרך כלל NIH) הוא הסוכנות העיקרית של ממשלת ארצות הברית האחראית למחקר ביו-רפואי ובריאות הציבור.
צפו במחקר שנערך ע"י המכון הלאומי לבריאות (המכונה NIH) שהוא הסוכנות העיקרית של ממשלת ארצות הברית האחראית למחקר ביו-רפואי ובריאות הציבור.